ŚWIETLICZAKI


Święto dyni w świetlicy


Święto Dyni zwykle obchodzone jest pod koniec października, co związane jest ze zbiorami tego warzywa, które odbywają się głównie w październiku.
W czasie tego święta dynie stają się głównym elementem dekoracji i inspiracją dla różnorodnych aktywności jak również okazją do promowania zdrowego żywienia.

Wszystko o dyni                                                                                                                                    

Dynia to warzywo, które cieszy się ogromną popularnością w sezonie jesiennym i jest szeroko wykorzystywane w kuchni. Dynia to nie tylko smaczne warzywo, ale również źródło wielu korzyści zdrowotnych. Dynia jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak witamina A, C, E, a także minerały takie jak potas i miedź. Jednak to beta-karoten, który nadaje dyni charakterystyczny, pomarańczowy kolor, jest jednym z jej najważniejszych składników.
W poniedziałek, tj. 30 października 2023 r., w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty kulinarne podczas których Świetliczaki przygotowały ciasto dyniowe.                                                                                      

W czasie pracy ważne było : zachowanie higieny, zasad BHP podczas wykonywania posiłku oraz utrzymanie czystości na swoim stanowisku pracy. Dzieci doskonaliły różnego rodzaju umiejętności przydatnych w kuchni między innymi : umiejętność krojenia, ucierania na tarce, odważania składników oraz mieszania. Świetliczki bardzo zaangażowały się w przygotowanie ciasta. Jak prawdziwi kucharze samodzielnie dzielili między siebie obowiązki.
A kiedy ciasto upiekło się i wystygło przyszedł czas na degustację. Wszyscy z przyjemnością zjadali ciasto dyniowe. A wychodząc do domu zabierali ze sobą przepis na ciasto dyniowe.
Pyszności!
Jeśli macie ochotę na spróbowanie tego ciasta, to zachęcamy wykonania go w domu. Poniżej znajdziecie przepis.  


Ciasto dyniowe

Składniki na ciasto:
500 g dyni; 300 g jabłek; 150 g płatków owsianych; 100 g rodzynek; 200 g mąki pszennej; 200 g brązowego cukru; 5 jaj; 150 g oleju roślinnego; 1 łyżeczka cynamonu; ½ łyżeczki gałki muszkatołowej; szczypta zmielonych goździków; 1 łyżeczka sodki.
Wykonanie:
Dynię i jabłka posiekać w urządzeniu albo zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przełożyć do miski i dodać płatki, cukier brązowy, cynamon, gałkę muszkatołową, goździki, rodzynki, jaja, olej. Dobrze wymieszać. Teraz dopiero dodać mąkę i sodkę. Wymieszać i przełożyć do formy do pieczenia. Piec 50 minut w temperaturze 170 stopni C. Sprawdzić patyczkiem, czy ciasto jest dobrze upieczone. Ciasto do wystygnięcia zostawić w foremce.
                                                                          Smacznego!                      


18 października Dzień Poczty Polskiej

Z okazji Dnia Poczty Polskiej Świetliczaki wykonały projekty znaczków pocztowych. 💌Niektóre z nich wykazały się dużą pomysłowością i inwencją twórczą 📩


W piątek 13.10.2023r. w naszej szkole obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Świetliczaki przygotowały drobne upominki 🌷💐🌹dla wszystkich pracowników szkoły oraz życzyły dużo szczęścia i radości 🙂sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów👩‍🎓👨‍🎓

STRONA 2