Międzynarodowy Dzień Teatru w Czwórce

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu promocję i międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększenie współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich .

27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Czwórce miały miejsce 8 kwietnia. Z tej
okazji uczniowie klas IV i V zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim, którego polski tytuł brzmi: Złodziej w Galerii Madame Tussaud. W tym dniu aktorzy prezentowali swoje dokonania podczas spotkań z uczniami klas młodszych i uczniami klas IV-VI. Specjalny, popołudniowy pokaz został zorganizowany dla rodziców i najbliższych uczniów oraz wszystkich entuzjastów teatru.
Akcja sztuki rozgrywa się w Londynie, stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Krzyś, Marta, Wiktoria, Natalia i ich nauczycielka, Panna Clark, są w Londynie. Celem ich wycieczki jest Galeria Madame Tussaud.

(Galeria Madame Tussauds w Londynie jest główną atrakcją turystyczną. Słynie z odtwarzania sławnych ludzi i gwiazd w wosku. Została założona przez rzeźbiarkę Madame Tussaud.

Anna Maria Tussaud urodziła się 7 grudnia 1761 r. w Strasburgu. Była francuską artystką znaną z rzeźb woskowych i Muzeum Figur Woskowych, które założyła w Londynie w 1835r.)

W trakcie zwiedzania Galerii uczniowie podziwiają zgromadzone tam woskowe postaci. W naszej sztuce niektóre figury nagle ożywają i prezentują się zaskoczonym dzieciom. Wśród nich jest para PIRATÓW Z KARAIBÓW, piosenkarz JUSTIN BIEBER oraz KRÓLOWA ANGLII ELŻBIETA II.

Niestety w Galerii grasuje złodziej. Ktoś okrada Krzysia. Znika jego aparat fotograficzny. Z pomocą dzieciom przychodzą detektywi, którzy od dłuższego czasu poszukują złodziejaszka. Uczniowie decydują się pomóc detektywom. Czy uda im się rozwiązać zagadkę?

A THIEF AT MADAME TUSSAUDS
OBSADA

PROWADZĄCE: ELIZA WRONA i OLA WOSZCZYK
UCZNIOWIE: MARTA ZAJĄCZKOWSKA, NATALIA WOŹNIAK, WIKTORIA ZIAJKIEWICZ I KRZYŚ STEPIEŃ
NAUCZYCIELKA: PIOTR UZNAŃSKI
DETEKTYWI: MATEUSZ WOJTCZYK i OSKAR KASZNICKI
PIRACI: KACPER PICHLAK i SZYMON MIKŁA
JUSTIN BIEBER: FILIP DOCZEKALSKI
KRÓLOWA ELŻBIETA II: OLA TELĄŻKA
LONDYŃCZYCY: MAJA KOŁAT, PAWEŁ PYJOR, MARTYNA BRUCHJZER, BARTEK BŁASZCZYK, WIKTORIA GRABARZ, OLA JANOWSKA, WIKTOR RUDA, KASIA BOGACKA, JULITA PLUCIŃSKA

Uczniów przygotowały: Pani Magdalena Paduch i Pani Lilianna Furga.
Organizatorki dziękują za pomoc Pani Krystynie Krakowiak, Pani Beacie Bartosiak, Pani Beacie Nadolnej, Pani Dorocie Pawłowskiej, Panu Rafałowi Dolecińskiemu i Panu Przemkowi Łuczakowi.

Wszyscy AKTORZY bardzo serdecznie dziękują za ciepłe przyjęcie i pozytywne recenzje.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w NASZEJ galerii.

Dzień Teatru w Czwórce