Światowy Dzień Świadomości Autyzmu pod hasłem „JEDNOŚĆ W RÓŻNORODNOŚCI”

W naszej szkole stawiamy na integrację międzyoddziałową dlatego z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu odbyło się wiele działań, które połączyły „starszaki” z „maluchami”, zaangażowały wszystkie klasy i udowodniły, że wspólnie możemy więcej, lepiej i z korzyścią dla nas wszystkich.

W środę 3 kwietnia na holu dolnym pojawiły się niebieskie skrzydła motyla, z którymi każde chętne dziecko mogło zrobić sobie zdjęcie. Na tablicy ogłoszeń można było przeczytać podstawowe informacje dotyczące autyzmu. Na holu górnym umieszczony został napis AUTYZM wykonany przez uczniów klasy 0b, 1b i świetlicy szkolnej w formie sensorycznych puzzli, co pozwoliło na stymulację dotyku. Długie przerwy to był czas na aktywności z chustą animacyjną, które zintegrowały klasę 0a z 8a, 0b z 7a i 0c z 7b. Dzieci udowodniły, że potrafią współpracować w zabawie oraz kreatywnie spędzić razem czas. Klasa 5b mimo niesprzyjającej aury wykonała na dworze kolorowe serce w ramach solidarności z osobami z autyzmem.

W czwartek 4 kwietnia klasa 7c wyruszyła do Urzędu Miasta w Bełchatowie, aby zwrócić uwagę na to, iż również wśród dorosłych jest dużo osób z autyzmem. Pracownicy urzędu otrzymali papierowe baloniki z cennymi informacjami na ten temat. Klasa 7c na terenie szkoły rozdawała uczniom niebieskie i różowe wstążeczki, które dzieci przywiązywały sobie do plecaków. To również miało na celu pokazać, że poszerzamy naszą świadomość o autyzmie. W tym dniu w dużej sali gimnastycznej odbyły się prelekcje na temat neuroróżnorodności i projekcje filmu o autyzmie. Każdy uczeń miał też okazję pokazać swoją niepowtarzalność, ponieważ dzieci rysowały na wspólnych 5 metrowych arkuszach „MOJE SUPERMOCE”. W trakcie tworzenia uczniowie słuchali piosenki Stanisława Soyki pt. „Tolerancja”, która miała ich uwrażliwić na drugiego człowieka. Efekty pracy klas 2a, 2b, 4a, 4b, 5a, 6a i 6b można podziwiać na holu górnym.

W piątek 05.04.2024 r. zostały przeprowadzone w naszej szkole „Niebieskie Igrzyska” – to ogólnopolskie wydarzenie którego organizatorem jest Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.
Miało ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Niebieskie Igrzyska pokazały, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Celem Niebieskich Igrzysk było zwiększenie wrażliwości i świadomości uczniów na temat autyzmu. Przygotowane konkurencje służyły integracji, uczyły zgodnej zabawy, a także doskonaliły sprawności motoryczne. Wiodącym kolorem całego wydarzenia był kolor niebieski, jako znak solidarności z osobami z autyzmem.
We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie z klas 1-3. Każdy uczestnik który brał udział w przygotowanych konkurencjach otrzymał od pani dyrektor pamiątkowy medal oraz dyplom. Na koniec wszyscy zaśpiewali „Hymn Niebieskich Igrzysk”. To wydarzenie pokazało, że każdy ma możliwość i prawo wzięcia udziału w sportowej rywalizacji, i że wszyscy jesteśmy wartościowi.

Piątek był też dniem zajęć muzyczno – sensorycznych dla klasy 1a i 5b. Dzieci pracowały ze swoimi zmysłami podczas zabawy rytmicznej z BUM BUM RURKAMI oraz w czasie tworzenia cieczy nienewtonowskiej. Na koniec wzięły udział w treningu uważności, podczas którego nauczyły się jak się zrelaksować w sytuacjach dla nich trudnych.

Te trzy dni były dla nas bardzo intensywne i pełne wrażeń. Udowodniliśmy, że zarówno nasi uczniowie jak i nauczyciele potrafią działać razem we wspólnej sprawie. Nasza świadomość na temat autyzmu jest dużo większa i mamy nadzieję, że z roku na rok będzie się poszerzała.