AKTYWNA ŚWIETLICA

Świetlica szkolna bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym
„Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów”.

Edycja 2024/2025 o tytule „Polska od A do Z” to zaproszenie uczniów do okrywania ciekawych i inspirujących, mniej i bardziej znanych, miast, rejonów i zakątków Polski, a także związanych z nimi tradycji oraz kultury. Zadania opracowane zostały według liter alfabetu – od A do Z. Każdej literze odpowiada inne zadanie związane z konkretnym rejonem lub miejscem.


Dzieci ze szkolnej świetlicy, w ramach programu ” Aktywna świetlica – miejsce pełne pomysłó￳w „, wyruszyły w fascynujące podr￳óż po świecie polskiej przyrody.
Podczas zajęć poznały r￳óne gatunki drzew występujących w naszych lasach oraz najpopularniejsze ptaki zamieszkujące polskie tereny. Miały okazję posłuchać ich śpiewu, przeglądać atlasy przyrodnicze i odkrywały ciekawostki związane z życiem leśnych mieszkań￱có￳w.
Zwie￱czeniem zajęć była tw￳órcza praca plastyczna wykonana metodą frotażu z wykorzystaniem liści, któ￳ra pozwoliła dzieciom utrwalić zdobytą wiedzę w artystycznej formie.


W BYTOMIU

Węgiel kamienny zwany niegdyś „czarnym złotem” jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych do ogrzewania mieszkań. Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej poznali jedno z miast zagłębia – Bytom.

Wykorzystując klocki zbudowali maszynę, która ma ułatwić pracę górników pod ziemią. Pozostali uczestnicy spotkania wykonali pracę plastyczną rysując węglem oraz układali z puzzli koparkę górniczą.


W BOLESŁAWCU

Bolesławiec z ceramiki słynie.

Dzisiaj „świetliczaki” wirtualnie przenieśli się do Bolesławca, a ściślej mówiąc do muzeum ceramiki. Dowiedzieli się jak powstaje przepiękna ceramika z Bolesławca. Uwieńczeniem warsztatów było samodzielne wykonanie z szybkoschnącej gliny ozdób.
Warsztaty poprowadziła p.Maria Pierszała.

Boleslawiec-to-miasto-ceramiki-i-jedna-z-najbardziej-rozpoznawalnych-na-swiecie

W marcu dzieci ze świetlicy szkolnej w ramach Programu „ Aktywna świetlica.  Miejsce pełne pomysłów.” Zapoznały się z historią hejnału. Dzieci mogły również zobaczyć prawdziwy instrument na jakim grany jest hejnał oraz stworzyć własne trąbki i na nich zagrać.”



Uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej brali udział w zajęciach w ramach realizowanego projektu „Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów”. Dzieci poznały postać Poli Negri – jednej z najbardziej znanych aktorek epoki kina niemego, która pochodziła z Lipna. Dzieci tworzyły portret aktorki zwracając uwagę na stroje aktorek z początku XX wieku. Oglądali czarnobiałe ilustracje w książkach i fragmenty niemych filmów „z dawnych lat”.
Uwieńczeniem cyklu zajęć było zaprojektowanie strojów inspirowanych epoką kina niemego.


Uczniowie ze świetlicy brali udział w zajęciach ramach realizowanego projektu „Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów”.
Dzieci miały okazję poznać śląska gwarę, poszerzając wiedzę o regionalnych tradycjach. Zajęcia rozpoczęły się rozmową o Śląsku. Następnie uczniowie poznali podstawowe zwroty w gwarze, tworząc wspólnie „słowniczek gwary śląskiej”. Na zakończenie odbył się quiz, który pozwolił sprawdzić jak dobrze dzieci przyswoiły wiedzę.


A dawniej było tak…
W  ramach programu Aktywna świetlica. Miejsce pełne pomysłów. Polska od A do Z  w świetlicy szkolnej miały warsztaty  poświęcone genezie powstania miasta Bełchatowa.  Uczniowie z dostępnych materiałów znajdujących się w bibliotece szkolnej wyszukiwali informacji o naszym mieście, regionie. Efektem spotkań było graficzne przedstawienie zebranych przez uczniów materiałów i umieszczenie ich na tablicy w świetlicy szkolnej.

Zajęcia prowadziła Maria Pierszała wychowawca świetlicy szkolnej