WYDARZENIA 2024/2025
28 kwietnia w naszej szkole odbyły się
uroczyste obchody Narodowych Świąt Majowych.
Gościem honorowym wydarzenia był płk Krzysztof Jewgiejuk, który w ciekawy sposób przybliżył historię Polski oraz znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zachęcił również do wywieszania flag w tym wyjątkowym dla nas okresie. W swoim przemówieniu Pani Dyrektor podkreśliła rolę symboli narodowych i przypomniała o wartości, szacunku do drugiego człowieka.
Całość uroczystość wzbogaciła część artystyczna oraz występ szkolnego chóru, które wprowadziły wszystkich w podniosły, patriotyczny nastrój.
Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole
W dniu 23 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi, w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych
i angażujących działań, które połączyły naukę, zabawę i troskę o środowisko.
Uczniowie mieli okazję aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu podczas szkolnego pikniku sportowego. Była to świetna okazja do integracji, ruchu i wspólnego świętowania pod znakiem ekologii.
Kolejnym punktem programu był quiz wiedzy o otaczającym nas świecie i ochronie środowiska, w którym uczniowie mogli sprawdzić swoją ekologiczną wiedzę i dowiedzieć się wielu ciekawostek.
Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć na tematycznej ściance, które na pewno będą miłym wspomnieniem z tego pełnego wrażeń dnia.
Dzień Ziemi w naszej szkole minął w atmosferze radości, współpracy i wspólnej zabawy,
a przede wszystkim – w duchu dbania o naszą planetę.
Wierzymy, że każde – nawet najmniejsze – działanie na rzecz Ziemi ma znaczenie.
To nie tylko ważna lekcja odpowiedzialności, ale też inspiracja do codziennych, dobrych nawyków.
23 kwietnia jest Dniem Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji biblioteka szkolna i uczennice koła bibliotecznego zorganizowały akcję-niespodziankę „Przyłapani z książką”. Każdy, kto miał przy sobie książkę do czytania, mógł liczyć na słodki i zakładkowy upominek 🙂
4 kwietnia w naszej szkole odbyły się po raz drugi Niebieskie Igrzyska. Były one formą obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu.
To wyjątkowe wydarzenie miało na celu szerzenie świadomości o autyzmie oraz integrację poprzez wspólną zabawę i sport.
Uroczystość rozpoczęła się od wniesienia znicza igrzysk
i odśpiewanie hymnu Niebieskich Igrzysk. Następnie uczniowie klas 1-3 rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych.
Na zakończenie wszyscy otrzymali od pani dyrektor dyplomy i upominki a po emocjonujących zmaganiach czekał na nich poczęstunek. Wiodącym kolorem całego wydarzenia był kolor niebieski jako znak solidarności z osobami z autyzmem.
Niebieskie Igrzyska dostarczyły nam wiele radości
i niezapomnianych wrażeń.
Wspólnie tworzymy świat, w którym każdy czuje się ważny.
27 marca 2025 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie odbyła się I Międzyszkolna Konferencja Młodych Naukowców „Moje zainteresowania – mój sukces”, na której swój referat zaprezentowały uczennice naszej szkoły.
Ania Kaczorowska, Weronika Zajączkowska i Agata Perka w ramach humanistycznej sesji panelowej przedstawiły prezentację pt. „Ludzie, o których warto pamiętać”.
W lutym i marcu 2025 roku odbyły się uroczystości pasowania na czytelnika pierwszoklasistów naszej szkoły.
Wydarzenia rozpoczynało krótkie przedstawienie w wykonaniu uczennic z klas 5 z koła bibliotecznego. Następnie uczniowie musieli wykonać przygotowane zadania, aby dostać się do zawartości tajemniczej walizy. Znajdowały się w niej książki dostarczone przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Po złożeniu ślubowania i uroczystym pasowaniu przez panią Dyrektor każdy z czytelników otrzymał zestaw książek i zakładkę na pamiątkę tego wydarzenia.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2025
W dniu 12.02.2025r. gościliśmy w naszej szkole Panią Martę Matuszewską Prezes Fundacji „Kocia Klitka”. Wraz z Jej podopiecznymi kotem Zezolem i psem Meridą świętowaliśmy Dzień Kota. Pani Marta opowiedziała o działalności Fundacji, uratowanych zwierzętach, adopcjach, ilości pracy związanej z opieką nad zwierzętami. Bardzo chętnie odpowiadała na pytania uczniów. W tym czasie Merida i Zezol pozwalali się głaskać do woli, co uszczęśliwiło wszystkich uczestników spotkania. Na koniec Pani Marta z pomocą Meridy wybrała 8 konkursowych prac przedstawiających koty. Jedna z prac znajdzie się w kalendarzu Fundacji w przyszłym roku, natomiast pozostałe będą zdobiły ściany w kocim pokoju Fundacji. Podsumowaniem wydarzenia było przekazanie darów zebranych przez uczniów naszej szkoły dla podopiecznych Fundacji Kocia Klitka. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny naszych wspaniałych gości.
Prace wykonane przez uczniów można oglądać na holu dolnym.
Twórcami zwycięskich prac są:
- Jonasz Jabłoński, 0b
- Wiktoria Jaworowska, 0b
- Kuba Śmigiel, 0b
- Kornelia Tatarczak, 0b
- Jan Sobala, 2a
- Mateusz Jędrzejczyk, 3a
- Igor Cygan, 3a
- Kacper Herudziński, 3b


GRUDZIEŃ
SZKOLNE JASEŁKA
W świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty ozdób świątecznych. Uczniowie wykonali choinki ze starych książek i zdezaktualizowanych podręczników, natomiast w drugiej części warsztatów powstały choinki i aniołki z szyszek.
WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO WROCŁAWIA
3 grudnia, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Postawiliśmy znów na integrację i doświadczanie. Tym razem dzieci mogły sprawdzić jak trudno poruszać się, kiedy nie do końca panujemy nad swoimi nogami, jakie przeszkody trzeba pokonać kiedy nic nie widzimy i kiedy nasze ręce nie są w pełni sprawne. Wykonaliśmy również wspólnie ogromną kolorowankę, która zjednoczyła nas przy jednym stole.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom za ich obecność i udział w aktywnościach.
LISTOPAD
ANDRZEJKI
KLASY ÓSME W WARSZAWIE
26 listopada w naszej szkole odbył się KONKURS BAJKOWY.
Przedstawiciele klas I-III rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach, które sprawdzały znajomość znanych bajek i baśni.
Wszyscy uczniowie spisali się na szóstkę, walka była wyrównana, a jury miało trudne zadanie.
Wyniki
I miejsce – klasa 1a
II miejsce – klasa 2b i 3a
Nagrody zostały zakupione ze środków, które nasza szkoła otrzymała w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025.
W dniach 24 października – 11 listopada 2024 roku nasza Szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej Święty Mikołaj na Kresach.
Zebrano artykuły spożywcze i chemiczne, przybory szkolne i słodycze. Odbiorcami akcji są Polacymieszkający na Ziemi Wileńskiej, tj. uczniowie szkół Rejonu Wileńskiego i ich rodziny. Dziękujemy za zaangażowanie darczyńcom!!!
W świetlicy szkolnej miały miejsce również prowadzone przez p. Marię Pierszałę warsztaty wykonywania choinek z surowców wtórnych, za które posłużyły wycofane z obiegu ubytkowane podręczniki z poprzednich lat. Warsztaty cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Powstały dziesiątki papierowych choinek.
Najpiękniejsze zostały ozdobione, zaopatrzone w słodkie upominki i wysłane razem z darami ze zbiórki na Kresy do jednej z klas szkoły Rejonu Wileńskiego.
W ten sposób starym niepotrzebnym książkom dano nowe życie, a dzieciom radość.
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W dniach 5-6 listopada uczniowie klas pierwszych gościli p. Irenę Stasiak-Instruktora Pierwszej Pomocy Zarządu Głównego PCK, która w ramach realizacji zadania publicznego
pn. „Popularyzacja i nauka Pierwszej Pomocy w Szkołach Podstawowych na terenie Miasta Bełchatowa w klasach pierwszych”, przeprowadziła ciekawe zajęcia.
Instruktor wytłumaczyła dzieciom jak odpowiednio zachować się w obliczu wypadku, jak prawidłowo wezwać pomoc przez telefon.
Najciekawszą częścią spotkania było praktyczne działanie, w trakcie którego pierwszaki na swoich pluszowych przyjaciołach oraz rówieśnikach wykonywali najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.
Po zajęciach każdy uczeń otrzymał dyplom małego Ratowniczka.
Serdecznie dziękujemy za lekcje odpowiedzialności za siebie i innych.
PAŹDZIERNIK
W ramach Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”,
pod patronatem Prezydenta Miasta Bełchatowa Pana Patryka Marjana
w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się konferencja:
Kreatywne, zdrowe psychicznie i fizycznie pokolenie Polaków
Prelegenci Konferencji:
Dyrektor Szkoły Pani Justyna Maciejewska,
Prezydent Miasta Bełchatowa Pan Patryk Marjan,
Wykładowca, trener nowatorskiej metody IMOPEKSIS Pan Tomasz Wilczewski.
Dnia 3 października 2024 r. odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Naszą szkołę reprezentować będzie uczeń Igor Woźniak z klasy 8a. Gratulujemy!
4 października nasza szkoła przyłączyła się do VIII edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamydlaPolski
Bardzo ważnym aspektem każdej edycji jest poszerzenie świadomości ekologicznej wśród młodzieży oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
Klasy 1a, 1b i 3b sprzątały okolicę naszej szkoły, zbierając śmieci i wspólnie tworząc czystsze, bardziej przyjazne środowisko dla wszystkich. To była nie tylko świetna okazja do integracji, ale także lekcja odpowiedzialności i szacunku do natury.
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywność i zaangażowanie! Razem możemy więcej!
WRZESIEŃ
DZIEŃ CHŁOPAKA W SP4
W dniach 18, 19, 20 września klasy 0-V wzięły udział
w akcji pt. „Mleko pijemy i zdrowo jemy”.
Celem projektu jest kształtowanie u dzieci i młodzieży nawyków zdrowego odżywiania się oraz zmotywowanie do aktywności fizycznej.
W tych dniach dzieci uczyły się zasad zdrowego stylu życia, samodzielnie przygotowywały posiłki, aktywnie uczestniczyły we wspólnych zabawach, zmierzyły się w konkurencjach sportowych,
a także spróbowały wydoić krowę.
Nie zabrakło również zdrowego poczęstunku.
Dziękujemy klasie IIIA za przygotowanie i prezentację piosenki!
Ogólnopolski konkurs na ekologiczny grant dla klimatu rozstrzygnięty!
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 220 szkół podstawowych
i przedszkoli z całej Polski. Zgodnie z regulaminem, Komisja Konkursowa dla 10 najciekawszych projektów przyznała granty, każdy w wysokości 3 000,00 zł.
W gronie laureatów, jako jedyna w województwie łódzkim,
znalazła się nasza szkoła.
Opracowany projekt pn. „Na sprawnym rowerze bezpiecznie się dojedzie”, przyczyni się do działań na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego oraz promowania roweru, jako ekologicznego, taniego w eksploatacji
i niezwykle przyjemnego w użytku środka komunikacji, a także przyjemna forma aktywności.
W ramach realizacji przedsięwzięcia, w pobliżu wiaty rowerowej została zamontowana
STACJA NAPRAWY ROWERÓW.
Niedziałający hamulec, poluzowany pedał, a może brak powietrza w oponie? Na te problemy odpowie stacja, która pomimo niepozornego wyglądu, służy do samodzielnego serwisowania jednośladów.
Bezpiecznej jazdy!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025