Wydarzenia 2021/2022
CZERWIEC
KLASY ÓSME
KLASY 4-7
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
a partnerem Miejskie Centrum Kultury.
którego przesłaniem było ukazanie jakie są skutki palenia.
JURY doceniło występ i przyznało uczniom naszej szkoły wyróżnienie.
Opiekun grupy, pani Edyta Kurowska, jest dumna z występu uczniów i zdobytego wyróżnienia - ponieważ nasza grupa była najmłodszą grupą wśród występujących, a zarazem był to ich debiut na deskach sceny teatralnej. Jako nagrodę grupa otrzymała karty prezentowe empik, za które zostaną kupione upominki.
W DNIU 20.06.2022 R. ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE UCZENNIC KLAS 8 Z PRZEDSTAWICIELKAMI BEŁCHATOWSKIEGO STOWARZYSZENIA „AMAZONKI” NT. „PROFILAKTYKA RAKA PIERSI”.
Za cenne rady i wskazówki serdecznie dziękujemy. Naszym podopiecznym życzymy wesołych i słonecznych wakacji oraz bezpiecznych powrotów.
Katechetki: Małgorzata Matuszak i Edyta Kurowska
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKIROZTRZYGNIĘTY!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczennica naszej szkoły
Olena Voliuvach z kl. 3 b zajęła
I miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim pn. ,,Przyroda wokół nas".
Małej artystce serdecznie gratulujemy fantastycznego występu i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
Wśród piątoklasistów tytuł "Mistrza ortografii" zdobył Igor Woźniak z klasy 5a. Natomiast "Mistrzem ortografii" w klasie szóstej została Nel Ziajkiewicz. Mistrzowie otrzymają nagrody i dyplomy podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Ogromne gratulacje!
Konkurs przygotowała pani Dorota Polak.
PROGRAM EDUKACYJNY MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI
W II półroczu w kl. 7- 8 odbywały się zajęcia edukacyjne z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach programu
pn. „Przygody z Paragrafem – nieco inaczej”.
pn. "POD POLSKIM NIEBEM", który był adresowany dla uczniów z Ukrainy.
Cele konkursu to:
• Popularyzacja wiedzy o Polsce oraz o kulturze narodu, zwrócenie uwagi na wartości patriotyczne;
• Promowanie postaci wybitnych i zasłużonych dla Polski;
• Rozwijanie zainteresowań historycznych, geograficznych oraz turystycznych dotyczących Polski;
• Poszerzenie wiedzy o Polsce, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących
z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystania;
• Kształtowanie szacunku dla Polski i symboli narodowych;
• Dostarczenie radosnych przeżyć i satysfakcji z pogłębienia wiedzy o Polsce;
• Pobudzanie wyobraźni plastycznej, kreatywności i ekspresji twórczej.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Konkursie matematyczno-polonistycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9
im. A. i Cz. Centkiewiczów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Bełchatowie:
„POLSKI I MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”.
Uczennica nadesłała 2 prace (jedno zdjęcie obrazujące obecność matematyki , drugie – obecność języka polskiego w codziennej rzeczywistości):
1. Zdjęcie Kościoła w Parznie – będący przykładem symetrii osiowej
2. Ilustrację do książki A. Maleszki: „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”.
w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc więc ograniczyć zagrożenia pani nadkomisarz Sylwia Maros - funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie w dniu 14.06.2022r. przeprowadziła prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa podczas wakacji. Prelekcja odbyła się w dwóch turach - dla klas 4-6 oraz dla klas 7-8. Dodatkowo, w tym dniu wyedukowani zostali uczniowie klasy 2b, którzy otrzymali upominek w postaci odblasku. Specjaliście zespołu ds. profilaktyki społecznej nieletnich i patologii wydziału prewencji serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenne porady.
Podczas wycieczki dopisywała nam cudowna pogoda oraz wyśmienite humory😄
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie, poświęcony czas oraz prezenty i słodki poczęstunek dla uczniów 🙂
"Książka - obiekt artystyczny" zorganizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie, okazał się szczęśliwy dla
Leny Koń-Litwińskiej uczennicy kl. 5 b, która zajęła w nim II miejsce.
Lena wykazała się dużą wyobraźnią i oryginalnym pomysłem, tworząc przestrzenną pracę plastyczną - drzewko z zapisem własnych uczuć i marzeń.
Wielkie gratulacje!
"Wiosenny Kapelusz". 🌼🌺🌸🌹
w Sali Konferencyjnej Kurii Metropolitarnej, przy ul. Skorupki 3 w Łodzi
podczas której dwie uczennice naszej szkoły z klas 8 odbierały nagrody za udział
w "II Tematycznym Konkursie Biblijnym - Ewangelia św. Łukasza dla klas VII-VIII"
Nela Kulda z kl. 8c zajęła II miejsce
oraz Julia Skalska z kl. 8c zajęła IV miejsce
Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody z rąk Księdza Biskupa Marka Marczaka.
Podczas Gali Konkursowej wystąpił zespół muzyczny „Pokój i Dobro” z Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów z Łagiewnik.
Całą relacje z Gali Konkursowej można zobaczyć na stronie archidiecezjalnej
https://www.archidiecezja.lodz.pl/aktualnosci/2022/06/archidiecezjalne-konkursu-religijne-gala-konkursowa
Dziewczętom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na olimpiadach teologicznych już w szkole średniej.
Jeśli Dzień Dziecka, to tylko na wesoło! Ten szczególny dzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie spędzili na wspólnej zabawie.
Dla klas 0-3 odbyła się Dyskoteka Szkolna, podczas której grupa taneczna „cheerleaderek” zaprezentowała swój układ taneczny. Dla uczniów klas młodszych odbyła się także projekcja znanych i lubianych bajek. Klasy 4-8, nieco później, również bawiły się w rytm współczesnej muzyki tanecznej. Nie zabrakło wspólnych układów choreograficznych oraz znanego tańca kryjącego się pod nazwą „belgijka”. Widać było, iż uczniom brakowało takiej formy integracji
i wspólnej zabawy. Wychowawcy zaplanowali również wraz ze swoimi wychowankami wyjście na lody oraz gry i zabawy klasowe. Natomiast, niektóre klasy umiliły sobie ten czas wyjazdem na wycieczkę. Klasy 3a i 3b udały się na jednodniowy wyjazd do Krakowa. Klasy 6a, 7b i 7d
w dniach 31.05-01.06.2022r. zwiedzały Trójmiasto. Wszystkim Dzieciom w dniu ich święta życzymy słonecznych dni i uśmiechu od ucha do ucha. Mamy nadzieję, że w tym wyjątkowym dniu spełnią się Wasze wszystkie marzenia!
MAJ
Tydzień Języków Obcych - podsumowanie
Działo się… trzynastego i w piątek! Pechowo? Nie! Wyjątkowo!
W dniu 10 maja 2022r. odbył się "6 BEŁCHATOWSKI BIEG KONSTYTUCJI 3 MAJA" w parku przy Muzeum Regionalnym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas pierwszych i trzecich.
Puchary zdobyli:
Kamil Wyka i Zuzanna Ciszewska kl.1b III miejsce (rocznik 2014)
Karol Kwiatek kl.3b III miejsce (rocznik 2012)
Wszystkim uczniom za aktywność sportową serdecznie gratulujemy!
Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "MISTRZ MATEMATYKI"
w Szkole Podstawowej nr 8 w Bełchatowie
Wyniki konkursu „Zabawy Językiem Polskim”
11 kwietnia uczniowie klas 4 – 6 zmierzyli się z potyczkami słownymi języka polskiego. Oto wyniki:
Klasa 4a
AMELIA MASEK – I miejsce
ANTONI WIŚNIEWSKI – II miejsce
Klasa 4b
ALICJA ZAĆMIŃSKA – I miejsce
MAJA KAROLEWSKA – II miejsce
Miejsca I w klasach piątych zajęli:
IGOR WOŹNIAK - 5a
LENA MULARCZYK - 5b
ALICJA KWIATEK - 5c
Zwyciężczyni w klasie 6a
MARYSIA WIŚNIEWSKA
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok.
Przedstawiciele uczniów oraz grona pedagogicznego wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły uczestniczyli w 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zebrani złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary. Następnie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.
Szkolna akademia z okazji
Święta Narodowego Trzeciego Maja
KWIECIEŃ
KOLOROWY TYDZIEŃ EKOLOGICZNY
W dniach 28-30 marca 2022 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs matematyczny „Supermatematyk” w pięciu grupach wiekowych. Wzięło w nim udział 60 uczniów
z klas IV-VIII. Uczniowie rozwiązywali test składający się z dwudziestu zadań zamkniętych w dwóch kategoriach trudności. Uczniowie klas VI dodatkowo zadania otwarte. Należało zdobyć ponad połowę przewidzianych punktów. Konkurs przygotowywały panie Anetta Pabich, Beata Danielczyk, Dorota Pawłowska i Bogumiła Szafrańska.
LISTA LAUREATÓW KONKURSU
Pozaszkolne spotkania polonistyczne
22 kwietnia uczniowie Czwórki wzięli udział w XXVI Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Reprezentowało nas troje uczniów: Hanna Paszkiewicz, Antoni Wiliński, Natalia Trzcińska.
Hania zajęła II miejsce w kategorii klas IV-VII, prezentując bajkę I. Krasickiego „Kruk i lis”. Natalia zdobyła I miejsce w kategorii klas VII-VIII, recytując przejmujący wiersz W. Szymborskiej „Nienawiść”.
Gratulujemy!
26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny pt. „Nie taki język straszny”. Zajęliśmy w nim III miejsce. Sukces zawdzięczamy uczniom z klasy 7d: Poli Kostusiak, Marcelowi Patalanowi, Leonowi Zarembie.
Gratulujemy!
Z okazji Światowego Dnia Książki w dniu 22 kwietnia 2022 roku do Szkoły Czwórki zawitały postacie z bajek, baśni i innych książek. Inicjatywa ta dotyczyła konkursu na najpiękniejsze przebranie za ulubioną postać literacką. Każdy uczestnik zabawy otrzymał słodki upominek, a uczniowie, których stroje zasłużyły na szczególną uwagę otrzymali nagrody książkowe. Oprócz konkursu była także fotobudka w kształcie książki, w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W holu dolnym widniała gazetka promująca czytelnictwo. Nie zabrakło także wspólnego czytania. Dodatkowo, w tym dniu można było obdarować książką wybraną osobę. Nowo przybyli uczniowie z Ukrainy otrzymali od nauczyciela bibliotekarza upominek w postaci książki, dzięki czemu będą mogli ćwiczyć czytanie w języku polskim. W celu ułatwienia komunikacji w holu dolnym powstała również gazetka ze słownikiem polsko-ukraińskim. Za wspaniałą zabawę wszystkim serdecznie dziękujemy i zachęcamy do aktywnego czytania. Akcję przeprowadziły panie Maria Pierszała i Agata Wojciechowska.
Akcja „Żonkile” to ważny projekt społeczno – edukacyjny, przypominający o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Co roku organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. W jej obchody włączyli się również uczniowie naszej szkoły.
Żółty żonkil stał się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Akcji przyświeca hasło „Łączy nas pamięć”. W jej ramach przeprowadzono zajęcia o tematyce upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim w oparciu o materiały edukacyjne dostarczone przez organizatora. Uczniowie wysłuchali również opowiadania"Pamięć drobinek".
Organizatorami akcji były p.Aneta Gudajczyk i p.Małgorzata Weder-Tatarczak.
#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
Dnia 11 kwietnia odbył się w naszej szkole mini konkurs dla klas 4, 5 i 6 pn. „Zabawy Językiem Polskim”. Reprezentanci poszczególnych klas rozwiązywali polonistyczne łamigłówki. Wśród zadań były krzyżówki, rebusy i dylematy językowe, z którymi spotykamy się na co dzień, a jednak nie zawsze poprawnie sobie radzimy. Wyniki tuż po Wielkanocy. Konkurs przygotowały panie Dorota Polak i Lilianna Furga.
Z okazji zbliżających się urodzin Królowej Elżbiety II klasa 6a wraz z nauczycielką angielskiego p. Agatą Wojciechowską napisała list z życzeniami dla królowej. Chętni uczniowie wykonali także kartki z angielskimi i polskimi symbolami. Wspólnie została zaadresowana koperta do Buckingham Palace, która następnie została wysłana poprzez pocztę polską. Uczniowie mogli tym samym rozwinąć swoje zdolności pisania w języku angielskim. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź, a Królowej Elżbiecie II życzymy wszystkiego najlepszego 🥳 God save the Queen!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej nr 4 w Bełchatowie
4 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 4 gościła uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bełchatowie. Uczniowie wspólnie wzięli udział w warsztatach wykonując prace plastyczne. Zorganizowano również gry i zabawy. Klasa integracyjna uświetniła zajęcia krótkim występem- zaśpiewała piosenki dla wszystkich uczestników. Zarówno dzieci szkolne jak również zaproszeni goście mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat autyzmu podczas oglądania prezentacji na tablicach w holu szkoły.
W roku 2022 kolory kampanii to różowy i niebieski. Jeszcze do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców (diagnozowany był u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt) - dlatego kolorem-symbolem autyzmu został niebieski. Najnowsze badania pokazują, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn i kobiet. Stąd symboliczna zmiana kolorów i dodanie koloru różowego.
Na zakończenie uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Pani Dyrektor Izabela Anioł podziękowała wszystkim za udział w warsztatach oraz wręczyła dzieciom dyplomy wraz ze skromnymi upominkami.
Dzieci otrzymały niebieskie i różowe baloniki na znak solidarności z osobami z autyzmem. Balony symbolizowały to, że są wśród nas osoby, którym często trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie.
Szkoła Podstawowa nr 4 w Bełchatowie wraz nauczycielami organizującymi Beatą Bedlechowicz, Izabelą Fraj i Iwoną Kalińską, dziękują wszystkim, którzy aktywnie przyłączyli się do propagowania wiedzy o autyzmie.
MARZEC
30 marca 2022r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych "Ten To One".
21 marca witaliśmy wiosnę
Uczniowie klas 0-3 obejrzeli przedstawienie "Jak to było z marzanną" oraz zaśpiewali piosenki poświęcone Pani Wiośnie.
Spotkanie zdominowały kolory - żółć i zieleń oraz humor płynący z inscenizacji uczniów klasy 5c, także z żywiołowych piosenek śpiewanych przez dzieci w towarzystwie nauczycielek.
Witaj Wiosno! - krzyknęli głośno wszyscy za panią dyrektor Izabelą Anioł.
NO BACKPACK DAY - Dzień bez plecaka
21 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się NO BACKPACK DAY , czyli dzień bez plecaka. Uczniowie zachwycili kreatywnością przynosząc książki i przybory szkolne w nie-plecakach. Tradycyjne plecaki zastąpiły m.in. wózki sklepowe, wózki dla lalek, klatki na zwierzaki, walizki na kółkach, kartonowe pudełka i inne ciekawe akcesoria. Uczniowie zaskakiwali niebanalnymi rozwiązaniami, było mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu. Akcję przygotował Samorząd Uczniowski
7 marca w bibliotece szkolnej podczas przerw śródlekcyjnych prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem krepiny. Uczniowie mogli własnoręcznie wykonać kwiatek, aby 8 marca obdarować nim bliską osobę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zajęcia prowadziła pani Maria Pierszała – nauczyciel bibliotekarz.
WSZYSTKIM ZA TAK WIELKI ODZEW BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek
W naszej szkole z tej okazji nauczyciel bibliotekarz zorganizował akcję pod hasłem: Piszemy polsko – ukraiński alfabet.
Akcja przeprowadzona była w holu dolnym i bibliotece szkolnej podczas przerw śródlekcyjnych i po lekcjach.
Zadanie polegało na napisaniu pięknym stylem pisma dwóch alfabetów, które przekazane będą rodzinom z Ukrainy oraz uczniom naszej szkoły.
Do akcji przyłączyli się nauczyciele wraz z uczniami ze świetlicy szkolnej.
Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji.
„Lekcje z Temidą”. To nieodpłatny program edukacyjny, sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć kształtowany jest i umacniany szacunek do prawa oraz promowane są postawy proobywatelskie.
LUTY
VALENTINE'S DAY CHALLENGE - WALENTYNKOWE WYZWANIE
DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA
STYCZEŃ
Z okazji Dnia Babci i Dziadka oddział przedszkolny "0"a przygotował krótki występ artystyczny. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!
MEDIACJE W SZKOLE
Wyniki „Szkolnego konkursu plastycznego na ilustrację do baśni braci Grimm”.Włączając się do działań Polskiego Towarzystwa Dysleksji
w ramach Europejskiego Tygodnia Dysleksji,
uczniowie naszej szkoły wzięli udział
w POWIATOWYM PLASTYCZNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM organizowanym przez Poradnię Psychologiczno–Pedagogiczną w Bełchatowie
pn. „ORTOGRAFICZNY KALENDARZ”
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wśród 22 laureatów z powiatu bełchatowskiego,
znalazło się aż 5 uczniów z naszej szkoły:
Lena Pawelec kl. 5 a
Olaf Piekielnik kl. 8b
Natan Ruda kl. 5 a
Ksenia Surmacka kl. 3 a
Weronika Zajączkowska kl. 5 a
Gratulujemy pomysłów, wiedzy oraz talentu!
Regulamin konkursu nie przewidywał podziału na miejsca.
Wszyscy laureaci otrzymają kalendarz ścienny na 2022 r. z ilustracjami wyróżnionych prac.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w rozwijaniu umiejętności
ortograficznych i plastycznych!
GRUDZIEŃ
Wyniki konkursu plastyczno–językowego na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową
w języku angielskim.
Komisja w składzie: p. Magdalena Bauer, p. Monika Grygiel i p. Agnieszka Golińska przyznała następujące miejsca.
I miejsce
Maja Kobiera 2B
Adam Wojciechowski 3B
II miejsce
Wiktoria Korgul 2B
Mikołaj Giełzak 1B
III miejsce
Aleksander Wojciechowski 2B
Dziękujemy wszystkim za udział.
Alan Kanapik 4a, Antoni Wiśniewski 4a, Hubert Matuszewski 4b,
Ania Kaczorowska 5a, Lena Pawelec 5a, Antoni Wiliński 5b, Lena Mularczyk 5b. Poziom uczestników był wyrównany.
Miejsce pierwsze zajęła Anna Kaczorowska z klasy 5a,
Miejsce drugie zajął Antoni Wiliński z klasy 5b
Miejsce trzecie zajął Alan Knapik z klasy 4a
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie.
W dniu 10 grudnia 2021r. uczniowie klasy 6a wykonali świąteczne lapbooki w ramach projektu
"My Christmas lapbook". Celem tematycznych książek było utrwalenie wiadomości i słownictwa nawiązującego do świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wykazali się samodzielnością w pracy metodą projektu oraz dużą kreatywnością.
Prace można podziwiać na holu dolnym przy bibliotece szkolnej.
Na SZKOLNY KONKURS RODZINNY NA STROIKI I ANIOŁY ŚWIĄTECZNE wpłynęło
26 prac. Komisja w składzie: p. Katarzyna Sobczyk, p. Iwona Kalińska,
p. Joanna Czaja przyznała następujące miejsca:
W kategorii stroiki klasy 0-III
I miejsce Eliza Bieniek kl. 0 a
II miejsce Alicja Załoga kl. 1 a
II miejsce Eliza Chuhai kl. 3 a
III miejsce Hanna Michalak kl. 3 b
III miejsce Oliwia Bieniek kl. 3 b
W konkursie Anioły klasy 0-III
I miejsce Nadia Ciachorowska kl. 1 a
II miejsce Wiktoria Kargul kl. 2 b
III miejsce Jan Żegarski kl. 2 a
III miejsce Hanna Filipek kl. 1 a
W kategorii stroiki klasy IV – VIII
I miejsce Anastazja Warzyńska kl. 4 a
II miejsce Oliwia Graczyk 5 c
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu uczniom i ich pomocnikom
za zaangażowanie.
w Biedronce w ramach akcji Caritas „Tak Pomagam”.
Zebrane artykuły zostaną przed świętami przekazane do rodzin najbardziej potrzebujących wsparcia. Dziękujemy bardzo Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć naszą zbiórkę i okazali swoje ❤️
W dniu 04 12 2021 roku uczniowie uczęszczający na koło wokalne wystąpili na scenie MCK Giganty Mocy podczas jarmarku świątecznego. Zaśpiewali kolędy
i pastorałki które wprowadziły odwiedzających w świąteczny nastrój. Na scenie wystąpili:
1. Hania Paszkiewicz – „Bosy pastuszek”
2. Lilianna Kopala – „Dzisaj w Betlejem”
3. Przemysław Marczak – „Skrzypi wóz”
4. Zuzanna Załęczna – „Będzie kolęda”
5. Izabela Pietrasiak– „Wigilia dla wędrowca”
6. Tatiana Kopala - „ Pastorałka prosto z nieba”
7. Zespół wokalny SP4 –„Od serca dla ucha”
Uczniów w występach wspomagała swoją obecnością Pani Dyrektor Szkoły - Izabela Anioł, a do występu przygotował: Paweł Blaźniak
LISTOPAD
Coroczny wieczór wróżb, którego tradycja w Polsce sięga kilkuset lat, to jedna z ostatnich okazji do zabawy. Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak wielu badaczy jest zdania, że zapoczątkowano już w starożytnej Grecji. Wtedy też wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt, były traktowane bardzo poważnie. Współcześnie Andrzejki to przede wszystkim niezobowiązująca zabawa, w której może uczestniczyć każdy niezależnie od wieku, a interpretacja wróżb zależy od inwencji twórczej jej uczestników, najważniejsze, aby były optymistyczne
i dawały radość.
Data Andrzejek jest stała, przypada w wigilię świętego Andrzeja – w nocy z 29 na 30 listopada w tym roku Andrzejki będziemy obchodzić w nocy z poniedziałku na wtorek.
Z inicjatywy Instytutu Książki, która została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki
w nauce czytania. Do naszej szkoły trafiły Wyprawki czytelnicze dla pierwszaka – „Pierwsze abecadło”.
Dzień Tolerancji w naszej szkole.
16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole wychowawcy przeprowadzili pogadankę na temat tolerancji, której podsumowaniem było wykonanie przez uczniów plakatu. Wystawa prac została zorganizowana na holu dolnym, gdzie można podziwiać efekt pracy uczniów.
Pamiętajmy - TOLERANCJA to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szanujmy się nawzajem.
Życzymy całej społeczności szkolnej, aby Dzień Tolerancji i Życzliwości trwał przez cały rok.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom za zaangażowanie,
a uczniom za wspaniałą postawę i aktywność :-)
Dnia 11 listopada 2021 roku delegacja uczniów klasy VIII a wraz z opiekunami wzięła udział
w miejskich uroczystościach związanych z 103 rocznicą Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy oddał hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i wszystkim poległym żołnierzom.
Z okazji obchodów Święta Niepodległości w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek historycznych zachęcających uczniów do zapoznania się z historią naszego kraju opisaną w sposób ciekawy, ale również przystępny dla czytelnika.
uczennicę klasy 7a - Alicję Jasińską. Gratulujemy!
PAŹDZIERNIK
XXI Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”
30 października 2021r. w Miejskim Centrum Kultury PGE Giganty Mocy w Bełchatowie odbył się już XXI Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej "Moja Ojczyzna". Naszą szkołę reprezentowali soliści w kategorii klas 4-6: Alicja Kwiatek zaśpiewała piosenkę „Ułani ułani”, w kategorii klas 7-8: Zuzanna Załęczna zaśpiewała pieśń „Miejcie Nadzieję”, Natalia Trzcińska zaśpiewała piosenkę „Białe róże”, Przemysław Marczak zaśpiewał piosenkę „Taki kraj” oraz zespoły Cztery Nutki w składzie: Zuzanna Załęczna, Alicja Kwiatek, Natalia Trzcińska, Lena Pietrzak, Przemysław Marczak, który wykonał piosenkę na dwa głosy „Piechota”,
i zespół wokalny SP4 który zaprezentował „Wiązankę patriotyczną”
Do konkursu uczniów przygotował p. Paweł Blaźniak.
11 listopada w Gigantach Mocy w Bełchatowie odbędzie się koncert laureatów i ogłoszenie wyników.
Życzymy Powodzenia!
Śladami Stefana Żeromskiego – Szkolny Konkurs Ortograficzny z okazji Dnia Patrona
Nasz Patron - Stefan Żeromski to jesienny Pan, ponieważ urodził się 14 października. Dlatego w tym właśnie miesiącu corocznie organizujemy dyktando poświęcone Jego życiu i twórczości.
W I etapie tegorocznej edycji wzięli udział wszyscy siódmoklasiści. Do etapu II przystąpiło 12 osób,
a ponieważ poziom był wyrównany pomiędzy najlepszymi konieczna okazała się dogrywka.
Mistrzyniami ortografii okazały się: Olga Cieślak z kl. 7a - I miejsce,
Maria Jadwiszczak z 7s – II miejsce, Julia Cieślak z 7a – III miejsce.
Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyła pani wicedyrektor Agnieszka Wojewoda.
Przesłanie od naszego Patrona: Pierwiastek dobra leży w naturze naszej jak główny atom istnienia.
Konkurs zorganizowały polonistki: Lilianna Furga i Dorota Polak.
i pana Rafała Dolecińskiego wziął udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny i ludzi pracy połączonej
z 37 rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaszczyt reprezentowania całej społeczności szkolnej w tych szczególnych wydarzeniach przypadł w udziale:
Otrębie Gabrysi, Frydrych Ani, Błaszczyk Mai, Lipińskiej Mai, Kucharskiemu Filipowi, Kaweckiemu Kacprowi;
Wolontariusze wraz z opiekunami aktywnie włączyli się w obchody XVII Dni Papieskich
w Bełchatowie.
SKC wzięło udział w sprzedaży kremówek papieskich w parafii Narodzenia N.M.P. przy ul. Kościuszki.
Przy okazji zakupu tych pysznych ciastek wolontariusze SKC rozdawali karteczki z cytatami św. Jana Pawła II, by przypomnieć słowa naszego Wielkiego Rodaka, a zarazem Patrona Miasta Bełchatowa.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyczynić się do wsparcia dzieła pomocy potrzebującym wrzucając swoją darowiznę do puszki „Caritas”.
Udział pocztu sztandarowego w obchodach XVII Bełchatowskich Dni Papieskich.
W niedzielę 17 października 2021 roku poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką pań Anetty Pabich
i Magdaleny Bauer wziął udział w mszy świętej w intencji mieszkańców Bełchatowa za wstawiennictwem patrona Bełchatowa - Jana Pawła II.
Z okazji obchodów Dni Papieskich w celu przypomnienia społeczności szkolnej sylwetki Jana Pawła II,
jego nauczania, w bibliotece szkolnej zorganizowana została wystawa książek poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II. Natomiast przed wejściem do biblioteki wystawiono albumy, które wykonali uczniowie naszej szkoły.
Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z jednej z encyklik: NIE LĘKAJCIE SIĘ!
„Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi.
... Pozwólcie więc, proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem! Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka!".
Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 4
im. S. Żeromskiego w Bełchatowie
W dniu 14 października 2021 r. uczniowie koła wokalnego przygotowali koncert przed pokojem nauczycielskim dla Grona Pedagogicznego. Po koncercie Pani Dyrektor wręczyła nagrody
oraz przeczytała list od Pani Prezydent Miasta Bełchatowa i przewodniczącego Rady Miejskiej w Bełchatowie.
Koncert przygotowali: Beata Bedlechowicz, Arkadiusz Kruk i Paweł Blaźniak
Oto fotorelacja:
WRZESIEŃ
I Szkolny Konkurs Historyczny
Adres:
ul. Lipowa 11, 97-400 Bełchatów
Kontakt:
tel. 44 /632-22-18; kom. 510-791-755
e-mail: sp4@belchatow.pl
Godziny pracy sekretariatu:
7:30 - 15:30 od poniedziałku do piątku