SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
                 im. Stefana Żeromskiego
                          w Bełchatowie

 

Wydarzenia 2021/2022

CZERWIEC 


ZAKOŃCZNIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

KLASY ÓSMEKLASY 4-7ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
Dnia 20 czerwca br. uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego kl. 5 wzięli udział w Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełchatowie,
a partnerem Miejskie Centrum Kultury.
Nasi uczniowie wystąpili w przedstawieniu, pt. "Kontra papieros",
którego przesłaniem było ukazanie jakie są skutki palenia.
JURY doceniło występ i przyznało uczniom naszej szkoły wyróżnienie.
Opiekun grupy, pani Edyta Kurowska, jest dumna z występu uczniów i zdobytego wyróżnienia - ponieważ nasza grupa była najmłodszą grupą wśród występujących, a zarazem był to ich debiut na deskach sceny teatralnej. Jako nagrodę grupa otrzymała karty prezentowe empik, za które zostaną kupione upominki.

W DNIU 20.06.2022 R. ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE UCZENNIC KLAS 8 Z PRZEDSTAWICIELKAMI BEŁCHATOWSKIEGO STOWARZYSZENIA „AMAZONKI” NT. „PROFILAKTYKA RAKA PIERSI”.


W dniu 20.06.2022r. w klasach 0-3 odbył się cykl spotkań dotyczących bezpiecznych wakacji. Tym razem gościem naszej szkoły była pani Małgorzata Ratajczyk.
Za cenne rady i wskazówki serdecznie dziękujemy. Naszym podopiecznym życzymy wesołych i słonecznych wakacji oraz bezpiecznych powrotów.
19 czerwca w ogrodach parafii p. w. Narodzenia NMP odbyła się uroczysta Msza Święta ku czci Św. Jana Pawła II - patrona naszego miasta Bełchatowa. Z tej okazji również nastąpiło rozstrzygnięcie XIX konkursu powiatowego pt. "Pontyfikat Św. Jana Pawła II". Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział wielu uczniów z klas IV-VIII. Nasza uczennica Weronika Zajączkowska z klasy Va zajęła I miejsce. Organizatorzy konkursu poinformowali, że jury podjęło jednogłośnie decyzję o przyznaniu Weronice I miejsca, ponieważ jej praca była wyjątkowa. Serdecznie gratulujemy Weronice, a pozostałym uczniom dziękujemy za przygotowanie swoich prac i udział w konkursie. Pani Prezydent Miasta Bełchatowa uhonorowała Weronikę specjalną statuetką grand Prix za tę piękną pracę.
Katechetki: Małgorzata Matuszak i Edyta Kurowska

 POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKIROZTRZYGNIĘTY!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczennica naszej szkoły
Olena Voliuvach z kl. 3 b zajęła
I miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim pn. ,,Przyroda wokół nas".

Małej artystce serdecznie gratulujemy fantastycznego występu i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.W ostatnim czasie odbyły się w "Czwórce" dwa konkursy ortograficzne dla uczniów klas 5 i klasy 6. Teksty konkursowe sprawdzały ogólną wiedzę z ortografii języka polskiego, należało się więc wykazać dużą wiedzą. Konkursowicze napisali opowiadanie o zbliżających się wakacjach i trwających do nich przygotowaniach.
Wśród piątoklasistów tytuł "Mistrza ortografii" zdobył Igor Woźniak z klasy 5a. Natomiast "Mistrzem ortografii" w klasie szóstej została Nel Ziajkiewicz. Mistrzowie otrzymają nagrody i dyplomy podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Ogromne gratulacje!
Konkurs przygotowała pani Dorota Polak.

 

PROGRAM EDUKACYJNY MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI

W II półroczu w kl. 7- 8 odbywały się zajęcia edukacyjne z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach programu
pn. „Przygody z Paragrafem – nieco inaczej”.


15 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Polsce
pn. "POD POLSKIM NIEBEM", który był adresowany dla uczniów z Ukrainy.


Cele konkursu to:
• Popularyzacja wiedzy o Polsce oraz o kulturze narodu, zwrócenie uwagi na wartości patriotyczne;
• Promowanie postaci wybitnych i zasłużonych dla Polski;
• Rozwijanie zainteresowań historycznych, geograficznych oraz turystycznych dotyczących Polski;
• Poszerzenie wiedzy o Polsce, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących
z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystania;
• Kształtowanie szacunku dla Polski i symboli narodowych;
• Dostarczenie radosnych przeżyć i satysfakcji z pogłębienia wiedzy o Polsce;
• Pobudzanie wyobraźni plastycznej, kreatywności i ekspresji twórczej.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Weronika Zajączkowska z klasy 5a zajęła II miejsce w I Powiatowym
Konkursie matematyczno-polonistycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9

im. A. i Cz. Centkiewiczów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Bełchatowie:
„POLSKI I MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”.
Uczennica nadesłała 2 prace (jedno zdjęcie obrazujące obecność matematyki , drugie – obecność języka polskiego w codziennej rzeczywistości):
1. Zdjęcie Kościoła w Parznie – będący przykładem symetrii osiowej
2. Ilustrację do książki A. Maleszki: „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”.

 

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca,
w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc więc ograniczyć zagrożenia pani nadkomisarz Sylwia Maros - funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie w dniu 14.06.2022r. przeprowadziła prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa podczas wakacji. Prelekcja odbyła się w dwóch turach - dla klas 4-6 oraz dla klas 7-8. Dodatkowo, w tym dniu wyedukowani zostali uczniowie klasy 2b, którzy otrzymali upominek w postaci odblasku. Specjaliście zespołu ds. profilaktyki społecznej nieletnich i patologii wydziału prewencji serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenne porady.14 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody. Uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Nadleśnictwa Bełchatów, gdzie poznali środowisko lasu. Na początek odbyli spacer po ścieżce edukacyjnej, dzięki której poznali warstwy lasu, jego mieszkańców, zasady zachowania się w lesie oraz zasady ochrony środowiska i ekologiczne źródła energii. Po wyczerpującym marszu na uczniów czekało rozpalone ognisko i samodzielne pieczenie kiełbasek. Każdy z apetytem zajadał się przygotowanym prowiantem.
Podczas wycieczki dopisywała nam cudowna pogoda oraz wyśmienite humory😄

 

9 Czerwca - Dzień Przyjaciela w naszej szkole.W ramach zorganizowanej akcji "Zawody naszych rodziców" w klasie 1b gościliśmy pana mjr Damiana Grzegorka - lekarza wykonującego swój zawód w Jednostce Wojskowej w Łasku oraz pana Cezarego Bukowca - historyka pracującego w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, którzy podzielili się doświadczeniem i wiedzą na temat wykonywanego zawodu.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie, poświęcony czas oraz prezenty i słodki poczęstunek dla uczniów 🙂


Z okazji nadchodzącego Dnia Muzyki dla uczniów klasy 2a i 2b odbył się piękny koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej KWB Bełchatów. Na koncercie uczniowie poznali instrumenty dęte oraz słuchali ich brzemienia w utworach z ulubionych bajek 🎺🎷Muzycy przygotowali dla uczniów upominki z okazji Dnia Dziecka 😊 Na zakończenie, podczas drogi powrotnej, uczniowie zjedli pyszne lody 😀
Z ogromną przyjemnością informujemy, iż finał XX Powiatowego Konkursu pn.
"Książka - obiekt artystyczny" zorganizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie, okazał się szczęśliwy dla
Leny Koń-Litwińskiej uczennicy kl. 5 b, która zajęła w nim II miejsce.
Lena wykazała się dużą wyobraźnią i oryginalnym pomysłem, tworząc przestrzenną pracę plastyczną - drzewko z zapisem własnych uczuć i marzeń.
Wielkie gratulacje!Wręczenie nagród laureatom Szkolnego Konkursu Plastycznego
"Wiosenny Kapelusz". 🌼🌺🌸🌹
W dniu 2 czerwca 2022r. odbyła się Uroczysta Gala konkursowa
w Sali Konferencyjnej Kurii Metropolitarnej, przy ul. Skorupki 3 w Łodzi
podczas której dwie uczennice naszej szkoły z klas 8 odbierały nagrody za udział
w "II Tematycznym Konkursie Biblijnym - Ewangelia św. Łukasza dla klas VII-VIII"
Nela Kulda z kl. 8c zajęła II miejsce
oraz Julia Skalska z kl. 8c zajęła IV miejsce

Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody z rąk Księdza Biskupa Marka Marczaka.
Podczas Gali Konkursowej wystąpił zespół muzyczny „Pokój i Dobro” z Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów z Łagiewnik.

Całą relacje z Gali Konkursowej można zobaczyć na stronie archidiecezjalnej
https://www.archidiecezja.lodz.pl/aktualnosci/2022/06/archidiecezjalne-konkursu-religijne-gala-konkursowaDziewczętom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na olimpiadach teologicznych już w szkole średniej.

Dzień Dziecka w SP4!
Jeśli Dzień Dziecka, to tylko na wesoło! Ten szczególny dzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie spędzili na wspólnej zabawie.
Dla klas 0-3 odbyła się Dyskoteka Szkolna, podczas której grupa taneczna „cheerleaderek” zaprezentowała swój układ taneczny. Dla uczniów klas młodszych odbyła się także projekcja znanych i lubianych bajek. Klasy 4-8, nieco później, również bawiły się w rytm współczesnej muzyki tanecznej. Nie zabrakło wspólnych układów choreograficznych oraz znanego tańca kryjącego się pod nazwą „belgijka”. Widać było, iż uczniom brakowało takiej formy integracji
i wspólnej zabawy. Wychowawcy zaplanowali również wraz ze swoimi wychowankami wyjście na lody oraz gry i zabawy klasowe. Natomiast, niektóre klasy umiliły sobie ten czas wyjazdem na wycieczkę. Klasy 3a i 3b udały się na jednodniowy wyjazd do Krakowa. Klasy 6a, 7b i 7d
w dniach 31.05-01.06.2022r. zwiedzały Trójmiasto. Wszystkim Dzieciom w dniu ich święta życzymy słonecznych dni i uśmiechu od ucha do ucha. Mamy nadzieję, że w tym wyjątkowym dniu spełnią się Wasze wszystkie marzenia!

 


MAJ 

 


Tydzień Języków Obcych - podsumowanieRELACJA DZIEŃ PO DNIU
Działo się… trzynastego i w piątek! Pechowo? Nie! Wyjątkowo!


 


W dniu 10 maja 2022r. odbył się "6 BEŁCHATOWSKI BIEG KONSTYTUCJI 3 MAJA" w parku przy Muzeum Regionalnym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas pierwszych i trzecich.

Puchary zdobyli:
Kamil Wyka i Zuzanna Ciszewska kl.1b III miejsce (rocznik 2014)
Karol Kwiatek kl.3b III miejsce (rocznik 2012)

Wszystkim uczniom za aktywność sportową serdecznie gratulujemy!


Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "MISTRZ MATEMATYKI"
w Szkole Podstawowej nr 8 w Bełchatowie


Wyniki konkursu „Zabawy Językiem Polskim”

11 kwietnia uczniowie klas 4 – 6 zmierzyli się z potyczkami słownymi języka polskiego. Oto wyniki:

Klasa 4a

AMELIA MASEK – I miejsce
ANTONI WIŚNIEWSKI – II miejsce

Klasa 4b
ALICJA ZAĆMIŃSKA – I miejsce
MAJA KAROLEWSKA – II miejsce

Miejsca I w klasach piątych zajęli:

IGOR WOŹNIAK - 5a

LENA MULARCZYK - 5b

ALICJA KWIATEK - 5c

Zwyciężczyni w klasie 6a
MARYSIA WIŚNIEWSKA

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok.
Przedstawiciele uczniów oraz grona pedagogicznego wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły uczestniczyli w 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zebrani złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary. Następnie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.
Szkolna akademia z okazji
Święta Narodowego Trzeciego Maja


 

KWIECIEŃKOLOROWY TYDZIEŃ EKOLOGICZNY
 


W dniach 28-30 marca 2022 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs matematyczny „Supermatematyk” w pięciu grupach wiekowych. Wzięło w nim udział 60 uczniów
z klas IV-VIII. Uczniowie rozwiązywali test składający się z dwudziestu zadań zamkniętych w dwóch kategoriach trudności. Uczniowie klas VI dodatkowo zadania otwarte. Należało zdobyć ponad połowę przewidzianych punktów. Konkurs przygotowywały panie Anetta Pabich, Beata Danielczyk, Dorota Pawłowska i Bogumiła Szafrańska.

LISTA LAUREATÓW KONKURSU 

 


Pozaszkolne spotkania polonistyczne

 

22 kwietnia uczniowie Czwórki wzięli udział w XXVI Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Reprezentowało nas troje uczniów: Hanna Paszkiewicz, Antoni Wiliński, Natalia Trzcińska.

Hania zajęła II miejsce w kategorii klas IV-VII, prezentując bajkę I. Krasickiego „Kruk i lis”. Natalia zdobyła I miejsce w kategorii klas VII-VIII, recytując przejmujący wiersz W. Szymborskiej „Nienawiść”.
Gratulujemy!

26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny pt. „Nie taki język straszny”. Zajęliśmy w nim III miejsce. Sukces zawdzięczamy uczniom z klasy 7d: Poli Kostusiak, Marcelowi Patalanowi, Leonowi Zarembie.
Gratulujemy!

 Z okazji Światowego Dnia Książki w dniu 22 kwietnia 2022 roku do Szkoły Czwórki zawitały postacie z bajek, baśni i innych książek. Inicjatywa ta dotyczyła konkursu na najpiękniejsze przebranie za ulubioną postać literacką. Każdy uczestnik zabawy otrzymał słodki upominek, a uczniowie, których stroje zasłużyły na szczególną uwagę otrzymali nagrody książkowe. Oprócz konkursu była także fotobudka w kształcie książki, w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W holu dolnym widniała gazetka promująca czytelnictwo. Nie zabrakło także wspólnego czytania. Dodatkowo, w tym dniu można było obdarować książką wybraną osobę. Nowo przybyli uczniowie z Ukrainy otrzymali od nauczyciela bibliotekarza upominek w postaci książki, dzięki czemu będą mogli ćwiczyć czytanie w języku polskim. W celu ułatwienia komunikacji w holu dolnym powstała również gazetka ze słownikiem polsko-ukraińskim. Za wspaniałą zabawę wszystkim serdecznie dziękujemy i zachęcamy do aktywnego czytania. Akcję przeprowadziły panie Maria Pierszała i Agata Wojciechowska.Akcja „Żonkile” 
to ważny projekt społeczno – edukacyjny, przypominający o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Co roku organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. W jej obchody włączyli się również uczniowie naszej szkoły.
Żółty żonkil stał się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Akcji przyświeca hasło „Łączy nas pamięć”. W jej ramach przeprowadzono zajęcia o tematyce upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim w oparciu o materiały edukacyjne dostarczone przez organizatora. Uczniowie wysłuchali również opowiadania"Pamięć drobinek".
Organizatorami akcji były p.Aneta Gudajczyk i p.Małgorzata Weder-Tatarczak.
#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile
 Dnia 11 kwietnia odbył się w naszej szkole mini konkurs dla klas 4, 5 i 6 pn. „Zabawy Językiem Polskim”. Reprezentanci poszczególnych klas rozwiązywali polonistyczne łamigłówki. Wśród zadań były krzyżówki, rebusy i dylematy językowe, z którymi spotykamy się na co dzień, a jednak nie zawsze poprawnie sobie radzimy. Wyniki tuż po Wielkanocy. Konkurs przygotowały panie Dorota Polak i Lilianna Furga.Z okazji zbliżających się urodzin Królowej Elżbiety II klasa 6a wraz z nauczycielką angielskiego p. Agatą Wojciechowską napisała list z życzeniami dla królowej. Chętni uczniowie wykonali także kartki z angielskimi i polskimi symbolami. Wspólnie została zaadresowana koperta do Buckingham Palace, która następnie została wysłana poprzez pocztę polską. Uczniowie mogli tym samym rozwinąć swoje zdolności pisania w języku angielskim. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź, a Królowej Elżbiecie II życzymy wszystkiego najlepszego 🥳 God save the Queen!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej nr 4 w Bełchatowie

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji uczniowie klas 4a, 4b i 7a zaprosili wszystkich chętnych do wspólnego zaśpiewania podczas przerw piosenek, których teksty opowiadają o życiu osób z autyzmem. Akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ na finał zaśpiewało łącznie kilkadziesiąt osób!

4 kwietnia Szkoła Podstawowa nr 4 gościła uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Bełchatowie. Uczniowie wspólnie wzięli udział w warsztatach wykonując prace plastyczne. Zorganizowano również gry i zabawy. Klasa integracyjna uświetniła zajęcia krótkim występem- zaśpiewała piosenki dla wszystkich uczestników. Zarówno dzieci szkolne jak również zaproszeni goście mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat autyzmu podczas oglądania prezentacji na tablicach w holu szkoły.

W roku 2022 kolory kampanii to różowy i niebieski. Jeszcze do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców (diagnozowany był u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt) - dlatego kolorem-symbolem autyzmu został niebieski. Najnowsze badania pokazują, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn i kobiet. Stąd symboliczna zmiana kolorów i dodanie koloru różowego.

Na zakończenie uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Pani Dyrektor Izabela Anioł podziękowała wszystkim za udział w warsztatach oraz wręczyła dzieciom dyplomy wraz ze skromnymi upominkami.
Dzieci otrzymały niebieskie i różowe baloniki na znak solidarności z osobami z autyzmem. Balony symbolizowały to, że są wśród nas osoby, którym często trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Bełchatowie wraz nauczycielami organizującymi Beatą Bedlechowicz, Izabelą Fraj i Iwoną Kalińską, dziękują wszystkim, którzy aktywnie przyłączyli się do propagowania wiedzy o autyzmie.


 

TRZYMAJ FORMĘ
MARZEC

30 marca 2022r. odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych "Ten To One".

więcej...


21 marca witaliśmy wiosnę 
Uczniowie klas 0-3 obejrzeli przedstawienie "Jak to było z marzanną" oraz zaśpiewali piosenki poświęcone Pani Wiośnie. 
Spotkanie zdominowały kolory - żółć i zieleń oraz humor płynący z inscenizacji uczniów klasy 5c, także z żywiołowych piosenek śpiewanych przez dzieci w towarzystwie nauczycielek. 
Witaj Wiosno! - krzyknęli głośno wszyscy za panią dyrektor Izabelą Anioł.
 

 


NO BACKPACK DAY - Dzień bez plecaka

21 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się NO BACKPACK DAY , czyli dzień bez plecaka. Uczniowie zachwycili kreatywnością przynosząc książki i przybory szkolne w nie-plecakach. Tradycyjne plecaki zastąpiły m.in. wózki sklepowe, wózki dla lalek, klatki na zwierzaki, walizki na kółkach, kartonowe pudełka i inne ciekawe akcesoria. Uczniowie zaskakiwali niebanalnymi rozwiązaniami, było mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu. Akcję przygotował Samorząd Uczniowski


Światowy Dzień Mózgu - "rusz swój mózg" pod takim hasłem dnia 18 marca odbyła się akcja w Szkole Podstawowej nr 4 w Bełchatowie. Podczas przerw między lekcjami uczniowie mogli pobudzić swoje szare komórki rozwiązując łamigłówki i zagadki przygotowane przez klasę 5b. Dodatkowo uczniowie rywalizowali w rozgrywkach szachowych. Klasy 5 przygotowały także plakaty promujące hasło "Rusz swój mózg". Na zajęciach języka angielskiego uczniowie klasy szóstej, zgodnie z nazwą podręcznika BRAINY, wytężali swój umysł przy stacjach dydaktycznych rozwiązując różnego rodzaju zadania. Akcje przeprowadziły panie Bogumiła Szafrańska i Agata Wojciechowska.8 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty książki dotykowej, w których uczestniczyli uczniowie klasy 4a. Na papierze o różnej fakturze i z użyciem różnych materiałów, np. płótna, filcu, koralików, guzików, koronek powstały prawdziwe arcydzieła. Uczestnicy warsztatów wykazali się ogromnym talentem i niezwykłą kreatywnością. Warsztaty poprowadziła pani Maria Pierszała - nauczyciel bibliotekarz. Kolejne warsztaty już za tydzień!
7 marca w bibliotece szkolnej podczas przerw śródlekcyjnych prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem krepiny. Uczniowie mogli własnoręcznie wykonać kwiatek, aby 8 marca obdarować nim bliską osobę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zajęcia prowadziła pani Maria Pierszała – nauczyciel bibliotekarz.

Pierwsze dary zostały przekazane na pomoc Ukrainie. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, którzy włączyli się do akcji, a w szczególności proboszczowi parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie - księdzu kanonikowi Zbigniewowi Zgodzie za pomoc w przewiezieniu darów. Razem możemy więcej! ❤

 
WSZYSTKIM ZA TAK WIELKI ODZEW BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

W naszej szkole z tej okazji nauczyciel bibliotekarz zorganizował akcję pod hasłem: Piszemy polsko – ukraiński alfabet.
Akcja przeprowadzona była w holu dolnym i bibliotece szkolnej podczas przerw śródlekcyjnych i po lekcjach.
Zadanie polegało na napisaniu pięknym stylem pisma dwóch alfabetów, które przekazane będą rodzinom z Ukrainy oraz uczniom naszej szkoły.

Do akcji przyłączyli się nauczyciele wraz z uczniami ze świetlicy szkolnej.
Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji.
W dniu 1 marca 2022 r. uczniowie klasy 6 A wzięli udział w zajęciach z zakresu edukacji prawnej w ramach programu
„Lekcje z Temidą”. To nieodpłatny program edukacyjny, sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć kształtowany jest i umacniany szacunek do prawa oraz promowane są postawy proobywatelskie.


LUTY

 
WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE


VALENTINE'S DAY CHALLENGE - WALENTYNKOWE WYZWANIE

W ramach aktywnych przerw w bibliotece oraz w świetlicy szkolnej odbywały się zajęcia plastyczne, na których uczniowie wykonywali serduszka walentynkowe metodą Iris folding. Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy wspaniałych WALENTYNEK!
DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA 

STYCZEŃ

 

 
Strona do książki dotykowej – zajęcia w bibliotece szkolnej 
Z okazji Dnia Babci i Dziadka oddział przedszkolny "0"a przygotował krótki występ artystyczny. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego!

 


MEDIACJE W SZKOLE 


Wyniki „Szkolnego konkursu plastycznego na ilustrację do baśni braci Grimm”.Włączając się do działań Polskiego Towarzystwa Dysleksji

w ramach Europejskiego Tygodnia Dysleksji,

uczniowie naszej szkoły wzięli udział

w POWIATOWYM PLASTYCZNYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM organizowanym przez Poradnię Psychologiczno–Pedagogiczną w Bełchatowie

pn. „ORTOGRAFICZNY KALENDARZ”

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wśród 22 laureatów z powiatu bełchatowskiego,
znalazło się aż 5 uczniów z naszej szkoły:

Lena Pawelec kl. 5 a

Olaf Piekielnik kl. 8b

Natan Ruda kl. 5 a

Ksenia Surmacka kl. 3 a

Weronika Zajączkowska kl. 5 a

Gratulujemy pomysłów, wiedzy oraz talentu!

 

Regulamin konkursu nie przewidywał podziału na miejsca.

Wszyscy laureaci otrzymają kalendarz ścienny na 2022 r. z ilustracjami wyróżnionych prac.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w rozwijaniu umiejętności

ortograficznych i plastycznych!

GRUDZIEŃ


Wyniki konkursu plastyczno–językowego na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową
w języku angielskim.

Komisja w składzie: p. Magdalena Bauer, p. Monika Grygiel i p. Agnieszka Golińska przyznała następujące miejsca.

I miejsce

Maja Kobiera 2B

Adam Wojciechowski 3B

II miejsce

Wiktoria Korgul 2B

Mikołaj Giełzak 1B

III miejsce

Aleksander Wojciechowski 2B

 

Dziękujemy wszystkim za udział.


 

 

W dniu 15.12.2021 w naszej szkole odbył się wewnątrzszkolny konkurs z zakresu języka angielskiego dla klas czwartych i piątych. Konkurs pod nazwą "Spelling Bee" znany jest na całym świecie. Uczestnicy zmagają się w nim z literowaniem słów w języku angielskim. Udział w konkursie wzięli:
Alan Kanapik 4a, Antoni Wiśniewski 4a, Hubert Matuszewski 4b,
Ania Kaczorowska 5a, Lena Pawelec 5a, Antoni Wiliński 5b, Lena Mularczyk 5b. Poziom uczestników był wyrównany.

Miejsce pierwsze zajęła Anna Kaczorowska z klasy 5a,
Miejsce drugie zajął Antoni Wiliński z klasy 5b
Miejsce trzecie zajął Alan Knapik z klasy 4a

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie.

 


W dniu 10 grudnia 2021r. uczniowie klasy 6a wykonali świąteczne lapbooki w ramach projektu
"My Christmas lapbook". Celem tematycznych książek było utrwalenie wiadomości i słownictwa nawiązującego do świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wykazali się samodzielnością w pracy metodą projektu oraz dużą kreatywnością.
Prace można podziwiać na holu dolnym przy bibliotece szkolnej.


 


Na SZKOLNY KONKURS RODZINNY NA STROIKI I ANIOŁY ŚWIĄTECZNE wpłynęło
26 prac. Komisja w składzie: p. Katarzyna Sobczyk, p. Iwona Kalińska,
p. Joanna Czaja przyznała następujące miejsca:

 

W kategorii stroiki klasy 0-III

I miejsce      Eliza Bieniek kl. 0 a

II miejsce     Alicja Załoga kl. 1 a

II miejsce     Eliza Chuhai kl. 3 a

III miejsce    Hanna Michalak kl. 3 b

III miejsce    Oliwia Bieniek kl. 3 b

 

W konkursie Anioły klasy 0-III

I miejsce      Nadia Ciachorowska kl. 1 a

II miejsce     Wiktoria Kargul kl. 2 b

III miejsce    Jan Żegarski kl. 2 a

III miejsce    Hanna Filipek kl. 1 a

 

W kategorii stroiki klasy IV – VIII

I miejsce    Anastazja  Warzyńska kl. 4 a

II miejsce     Oliwia Graczyk 5 c

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu uczniom i ich pomocnikom
za zaangażowanie.
Wolontariusze SKC wraz z opiekunami w dniu 4.12.2021r. prowadzili zbiórkę
w Biedronce w ramach akcji Caritas „Tak Pomagam”.
Zebrane artykuły zostaną przed świętami przekazane do rodzin najbardziej potrzebujących wsparcia. Dziękujemy bardzo Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć naszą zbiórkę i okazali swoje 
❤️


Nasi uczniowie z koła wokalnego na jarmarku świątecznym w Bełchatowie

W dniu 04 12 2021 roku uczniowie uczęszczający na koło wokalne wystąpili na scenie MCK Giganty Mocy podczas jarmarku świątecznego. Zaśpiewali kolędy
i pastorałki które wprowadziły odwiedzających w świąteczny nastrój. Na scenie wystąpili:
1. Hania Paszkiewicz – „Bosy pastuszek”
2. Lilianna Kopala – „Dzisaj w Betlejem”
3. Przemysław Marczak – „Skrzypi wóz”
4. Zuzanna Załęczna – „Będzie kolęda”
5. Izabela Pietrasiak– „Wigilia dla wędrowca”
6. Tatiana Kopala - „ Pastorałka prosto z nieba”
7. Zespół wokalny SP4 –„Od serca dla ucha”

Uczniów w występach wspomagała swoją obecnością Pani Dyrektor Szkoły - Izabela Anioł, a do występu przygotował: Paweł Blaźniak
 
LISTOPAD


Coroczny wieczór wróżb, którego tradycja w Polsce sięga kilkuset lat, to jedna z ostatnich okazji do zabawy. Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak wielu badaczy jest zdania, że zapoczątkowano już w starożytnej Grecji. Wtedy też wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt, były traktowane bardzo poważnie. Współcześnie Andrzejki to przede wszystkim niezobowiązująca zabawa, w której może uczestniczyć każdy niezależnie od wieku, a interpretacja wróżb zależy od inwencji twórczej jej uczestników, najważniejsze, aby były optymistyczne
i dawały radość.Data Andrzejek jest stała, przypada w wigilię świętego Andrzeja – w nocy z 29 na 30 listopada w tym roku Andrzejki będziemy obchodzić w nocy z poniedziałku na wtorek.


„Mała książka wielki człowiek”
Z inicjatywy Instytutu Książki, która została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki

w nauce czytania. Do naszej szkoły trafiły Wyprawki czytelnicze dla pierwszaka – „Pierwsze abecadło”.

 

 

 


Dzień Tolerancji w naszej szkole.

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole wychowawcy przeprowadzili pogadankę na temat tolerancji, której podsumowaniem było wykonanie przez uczniów plakatu. Wystawa prac została zorganizowana na holu dolnym, gdzie można podziwiać efekt pracy uczniów.

Pamiętajmy - TOLERANCJA to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szanujmy się nawzajem.

Życzymy całej społeczności szkolnej, aby Dzień Tolerancji i Życzliwości trwał przez cały rok.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom za zaangażowanie,
a uczniom za wspaniałą postawę i aktywność :-)

 

Dnia 11 listopada 2021 roku delegacja uczniów klasy VIII a wraz z opiekunami wzięła udział
w miejskich uroczystościach związanych z 103 rocznicą Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy oddał hołd Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i wszystkim poległym żołnierzom.Z okazji obchodów Święta Niepodległości w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek historycznych zachęcających uczniów do zapoznania się z historią naszego kraju opisaną w sposób ciekawy, ale również przystępny dla czytelnika.

więcej...


 

 


Dnia 4 listopada odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie w głosowaniu tajnym wybrała
uczennicę klasy 7a - Alicję Jasińską. Gratulujemy!

 


PAŹDZIERNIK


XXI Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”

30 października 2021r. w Miejskim Centrum Kultury PGE Giganty Mocy w Bełchatowie odbył się już XXI Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej "Moja Ojczyzna". Naszą szkołę reprezentowali soliści w kategorii klas 4-6: Alicja Kwiatek zaśpiewała piosenkę „Ułani ułani”, w kategorii klas 7-8: Zuzanna Załęczna zaśpiewała pieśń „Miejcie Nadzieję”Natalia Trzcińska zaśpiewała piosenkę „Białe róże”, Przemysław Marczak zaśpiewał piosenkę „Taki kraj” oraz zespoły Cztery Nutki w składzie: Zuzanna Załęczna, Alicja Kwiatek, Natalia Trzcińska, Lena Pietrzak, Przemysław Marczak, który wykonał piosenkę na dwa głosy „Piechota”,
i zespół wokalny SP4 
który zaprezentował „Wiązankę patriotyczną”
Do konkursu uczniów przygotował p. Paweł Blaźniak.

11 listopada w Gigantach Mocy w Bełchatowie odbędzie się koncert laureatów i ogłoszenie wyników.
Życzymy Powodzenia!


 
 
"SZKOŁA PAMIĘTA 2021"

 
 

Śladami Stefana Żeromskiego – Szkolny Konkurs Ortograficzny z okazji Dnia Patrona

Nasz Patron - Stefan Żeromski to jesienny Pan, ponieważ urodził się 14 października. Dlatego w tym właśnie miesiącu corocznie organizujemy dyktando poświęcone Jego życiu i twórczości.

W I etapie tegorocznej edycji wzięli udział wszyscy siódmoklasiści. Do etapu II przystąpiło 12 osób,

a ponieważ poziom był wyrównany pomiędzy najlepszymi konieczna okazała się dogrywka.

Mistrzyniami ortografii okazały się: Olga Cieślak z kl. 7a - I miejsce,
Maria Jadwiszczak z 7s – II miejsce, Julia Cieślak z 7a – III miejsce.
Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyła pani wicedyrektor Agnieszka Wojewoda.

Przesłanie od naszego Patrona: Pierwiastek dobra leży w naturze naszej jak główny atom istnienia.

Konkurs zorganizowały polonistki: Lilianna Furga i Dorota Polak.We wtorek 19 października 2021 r. poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką pani Beaty Błasik
i pana Rafała Dolecińskiego wziął udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny i ludzi pracy połączonej
z 37 rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaszczyt reprezentowania całej społeczności szkolnej w tych szczególnych wydarzeniach przypadł w udziale:
Otrębie Gabrysi, Frydrych Ani, Błaszczyk Mai, Lipińskiej Mai, Kucharskiemu Filipowi, Kaweckiemu Kacprowi;
 
 

 


Wolontariusze wraz z opiekunami aktywnie włączyli się w obchody XVII Dni Papieskich
w Bełchatowie.

SKC wzięło udział w sprzedaży kremówek papieskich w parafii Narodzenia N.M.P. przy ul. Kościuszki.
Przy okazji zakupu tych pysznych ciastek wolontariusze SKC rozdawali karteczki z cytatami św. Jana Pawła II, by przypomnieć słowa naszego Wielkiego Rodaka, a zarazem Patrona Miasta Bełchatowa.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyczynić się do wsparcia dzieła pomocy potrzebującym wrzucając swoją darowiznę do puszki „Caritas”.Udział pocztu sztandarowego w obchodach XVII Bełchatowskich Dni Papieskich.

W niedzielę 17 października 2021 roku poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką pań Anetty Pabich
i Magdaleny Bauer wziął udział w mszy świętej w intencji mieszkańców Bełchatowa za wstawiennictwem patrona Bełchatowa - Jana Pawła II.Z okazji obchodów Dni Papieskich w celu przypomnienia społeczności szkolnej sylwetki Jana Pawła II,
jego nauczania, w bibliotece szkolnej zorganizowana została wystawa książek poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II. Natomiast przed wejściem do biblioteki wystawiono albumy, które wykonali uczniowie naszej szkoły.Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z jednej z encyklik: NIE LĘKAJCIE SIĘ!

„Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi.

... Pozwólcie więc, proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem! Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka!".Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 4
im. S. Żeromskiego w Bełchatowie

W dniu 14 października 2021 r. uczniowie koła wokalnego przygotowali koncert przed pokojem nauczycielskim dla Grona Pedagogicznego. Po koncercie Pani Dyrektor wręczyła nagrody
oraz przeczytała list od Pani Prezydent Miasta Bełchatowa i przewodniczącego Rady Miejskiej w Bełchatowie.

Koncert przygotowali: Beata Bedlechowicz, Arkadiusz Kruk i Paweł Blaźniak

Oto fotorelacja:

 
WRZESIEŃ

I Szkolny Konkurs Historyczny


 
 
 

29 września 2021 - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 


W ramach działań prowadzonych przez bełchatowską policję
"Do szkoły wracamy o swoje bezpieczeństwo dbamy" 
przeprowadzono spotkania profilaktyczne w klasach I,II,III. W trakcie spotkań wręczono elementy odblaskowe zakupione przez Miasto Bełchatów.


Adres:
ul. Lipowa 11, 97-400 Bełchatów
Kontakt:
tel. 44 /632-22-18; kom. 510-791-755
e-mail: 
sp4@belchatow.pl

Godziny pracy sekretariatu: 
7:30 - 15:30
od poniedziałku do piątku