Uczniowie klas VIa, VIIb i VIId uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Trójmiasta i Maborka w dniach 30.05 – 01.06.2022r.

Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali Gdynię. Spacerowali Skwerem Kościuszki podziwiając statki: Dar Pomorza, Dar Młodzieży, ORP Błyskawicę. Następnie, podążając śladami patrona szkoły mogli podziwiać Domek Żeromskiego w pięknym zakątku Gdyni Orłowie. Tu Stefan Żeromski napisał m.in. „Trylogię nadmorską”, ,Wiatr od morza” – książkę, która za granicą została odebrana jako powieść antyniemiecka, co pogrzebało szanse pisarza na nagrodę Nobla.
Kolejnym punktem wycieczki był Sopot i spacer po sopockim molo oraz spacer ulicą Monte Casino. Następnym punktem wycieczki był Gdańsk oraz miejsce zakwaterowania, którym był Gdański Klub Wioślarski Drakkar. Po rozlokowaniu uczniów w pokojach wszyscy udali się na obiadokolację.
W drugim dniu wycieczki uczniowie udali się na zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem. Pan Andrzej to skarbnica wiedzy i humoru z czego dał się poznać już po wejściu do autokaru. Pierwszym miejscem i jakże ważnym w historii Polski, do którego udali się uczniowie było Westerplatte. Uczestnicy wycieczki, pomimo ogromnego temperamentu i rozgadania, tu w tym splamionym krwią miejscu niczym pątnicy w zadumie i skupieniu słuchali przewodnika.
Kolejnym punktem zwiedzania były ulice Głównego Miasta. Spacerując od Bramy Wyżynnej poprzez Złotą Bramę, Bramę Świętego Ducha, Bramę Stągiewną, Bramę Nizinną do Bramy Zielonej można było zobaczyć Wyspę Spichrzów. Niesamowite wrażenie na uczniach wywarła Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jej wnętrze i przepiękne organy. Z nie lada wyczynem mogli zmierzyć się śmiałkowie, do których przyłączyły się panie Beata i Maria, którzy po 409 schodach odważyli się dotrzeć na samą wieżę Bazyliki Mariackiej. Spacerując podziwialiśmy Fontannę Neptuna, czy Gdański Żuraw. Pomimo narzekań na zmęczenie po całodniowym zwiedzaniu zabytków Gdańska, opiekunowie z pilotem wycieczki zorganizowali niespodziankę dla uczniów. Po obiadokolacji zabrali młodzież nad morze, gdzie pani Sylwia, pilot wycieczki, zorganizowała dla dzieci zabawy na plaży. Z plaży powróciliśmy pieszo do ośrodka (ok. 5 km). Ku zdumieniu opiekunów młodzież była pełna energii i nie było mowy o spaniu.
W trzecim dniu wycieczki zajechaliśmy do Malborka, który kojarzy się z fantastyczną, średniowieczną warownią krzyżacką – Zamkiem Krzyżackim. Warownia ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest uznawana za największy w Europie zamek z cegły.
Zwiedzając zamek w Malborku warto podkreślić niesamowitą wiedzę przewodników i ucznia klasy 6a – Witka, który swoją wiedzą powalił przewodnika na kolana.
A jest o czym opowiadać, bowiem średniowieczna organizacja Państwa Zakonnego i jego wynalazki techniczne także dzisiaj potrafią zadziwić (np. doprowadzenie wody do zamku, sposób ogrzewania, toalety i wiele innych). Myślę, że wycieczka z tak wieloma atrakcjami, zdobywanie wiedzy historycznej, architektonicznej pozostawi w uczestnikach ogromne wrażenie.