XXII EDYCJIA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU BEŁCHATÓW WCZORAJ I DZIŚ

XXII EDYCJIA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU
BEŁCHATÓW WCZORAJ I DZIŚ
POD HASŁEM
Niepodległość w Bełchatowie

W naszej szkole podjęliśmy po raz kolejny działania upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem zaprosiliśmy wszystkie szkoły podstawowe do wzięcia udziału w XXII edycji Międzyszkolnego Konkursu Bełchatów wczoraj i dziś, którego hasłem przewodnim była Niepodległość w Bełchatowie.
Gościliśmy w Muzeum Regionalnym, którego klimat okazał się doskonałym środkiem przekazu treści patriotycznych.

Konkurs rozpoczął się od obejrzenia stałej ekspozycji w Salonie Tradycji Niepodległościowych połączonej z ciekawą pogadanką. Podsumowaniem tej części było rozwiązanie testu, w którym uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą.

Nie zabrakło również konkurencji z elementami wesołej zabawy. W turnieju „Jakaż to melodia?” dzieci próbowały rozpoznać w pojedynczych dźwiękach znane pieśni patriotyczne. Do wspólnego zaśpiewania kilku z nich nie trzeba było nikogo zachęcać. Przy akompaniamencie popłynęła m. in. Majowa jutrzenka czy Oda do radości.

Aby młodzi bełchatowianie poznali wizerunki znanych miejsc naszego miasta sprzed niemalże 100 lat, układali puzzle,
w których później musieli rozpoznać współczesne im miejsca zaprezentowane w galerii zdjęć.
Ciekawe okazało się również przybliżenie dzieciom typowego wystroju wnętrza i codziennych zwyczajów  z przełomu XIX i XX wieku. Z największą łatwością dostrzegli, że starą maszynę do pisania zastąpił komputer, a lampę naftową – żarówka. Zagadkowa okazała się nazwa „samowar”, choć niektórzy domyślili się, że to dzisiejszy czajnik elektryczny.

W części plastycznej uczestnicy wykonali szkic węglem Dworku Olszewskich z XVIII wieku. Prace okazały się po prostu zachwycające!

Na zakończenie, jak co roku, był słodki poczęstunek oraz nagrodzenie wszystkich drużyn. Nagrodę główną – Puchar Prezydenta Miasta Bełchatowa – wręczył wiceprezydent, p. Łukasz Politański.

 

Gratulujemy zwycięzcom oraz uczestnikom zabawy. Dziękujemy pracownikom Muzeum Regionalnego za dużą pomoc i zaangażowanie przy zorganizowaniu konkursu.

A OTO WYNIKI KONKURSU:

I miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9 w Bełchatowie
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13 w Bełchatowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełchatowie
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12 w Bełchatowie
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Bełchatowie
VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Bełchatowie