Charytatywno – ekologiczna działalność Modelowego Ośrodka Ekologii Integralnej
Charytatywno – ekologiczna działalność Modelowego Ośrodka Ekologii Integralnej to akcja pn. Nakrętka mała, ale dużo zdziała!
W ramach projektu realizujemy w praktyce dzieło miłosierdzia, w duchu encykliki Laudato Si’.
Nakrętki są małe, ale to w ich liczbie leży siła i realna pomoc dla potrzebujących.
W bardzo krótkim czasie, dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się nam zebrać około 300 kg nakrętek.
W jaki sposób zebrane nakrętki mogą pomóc potrzebującym?
Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczany na leczenie i rehabilitację KRZYSIA SMARZYCHA,
7-letniego chłopca z ciąży mnogiej czworaczej, który cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, wodogłowie pokrwotoczne zaopatrzone zastawką komorowo – otrzewnową, padaczkę wadę wzroku i słuchu.
Miesięczny koszt rehabilitacji i wyjazdów do specjalistów, pod których chłopiec jest ciągłą opieką to około 1 500 zł, natomiast tona zebranych nakrętek to kwota 700, 00 zł.
Aby uzbierać tonę nakrętek, potrzeba ich prawie pół miliona!
Butelki plastikowe najczęściej wykonane są z plastiku PET, natomiast nakrętki plastikowe zazwyczaj
z plastiku PP, PE, LDPE lub HDPE, który cechuje się dużo większą gęstością surowca oraz odpornością na uszkodzenia niż PET. Dzięki temu nakrętki znacznie łatwiej niż inne produkty plastikowe poddają się procesowi recyklingu.
Nakrętka kryje w sobie wielki potencjał, to wartościowy, twardy plastik. Oznacza się go HDPE – to skrót od angielskich słów High Density PE, czyli polietylen dużej gęstości.
Recykling nakrętek polega na przetworzeniu ich na specjalny granulat, z którego następnie można stworzyć nowe elementy tj. np.: kolejne nakrętki, doniczki, worki na śmieci, opakowania, rury PCV, łopaty do śniegu lub wiadra.
Przy okazji zbiórki nakrętek pomagamy także chronić środowisko. Butelki bez nakrętek łatwiej zgnieść, co obniża koszty ich przewożenia i magazynowania.
Jakie nakrętki zbieramy?
Zbieramy wszelkie plastikowe zakrętki – bez względu na ich wielkość, kształt czy kolor, np.
po wodzie mineralnej lub innych napojach, soku, mleku, od płynów do prania, płukania, mycia podłóg, od pasty do zębów, słoików (np. po kawie rozpuszczalnej), ze słoiczków i buteleczek po lekach i suplementach diety, po szamponach, balsamach, żelach pod prysznic, kremach, itp.
Zbierając nakrętki i przekazując je na cele charytatywne, możesz mieć pewność, że nie trafią do lasu lub na wysypisko śmieci.
Jednak, żeby zbiórka przełożyła się na realną pomoc dla Krzysia, nakrętek musi być naprawdę baaardzo dużo. Zatem– WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE!